Studion kohtalo ratkeamassa

Torstaina 15.12. on Ylioppilaskameroiden kannalta historiallinen päivä, kun HYY:n edustajistolla on mahdollisuus osoittaa ylioppilaskunnan tukevan valokuvakulttuuria ja tekevän järkeviä päätöksiä. Käsittelyssä on YOK:n tekemä jäsenaloite huonosti harkitun tilajakopäätöksen muuttamiseksi siten, että Ylioppilaskameroiden digipimiön, laitevuokrauksen ja studion toiminta voisi jatkua.

Lähtökohtaisesti ongelma on siinä, että järjestötiloja on liian vähän ja useat järjestöt joutuvat jakamaan pienet tilat monen muun järjestön kanssa. Tilajakopäätöksen tehneet varmaankin ajattelivat, että olisi kohtuullista, että myös Ylioppilaskamerat jakaisi tilansa muiden järjestöjen kanssa. Tässä unohdetaan täysin toimintamme luonne, joka vaatii vain yhdistyksemme käytössä olevat tilat. Tehdyssä tilajakopäätöksessä unohtuu myös se, että ilman tiloja Ylioppilaskameroiden toiminnasta päättyisi valtaosa, kun monen muun yhdistyksen tilatarve liittyy illanviettoihin ja kokouksiin, joita on mahdollista järjestää myös kertavuokrattavissa tiloissa.

Mielestäni kolme keskeisintä syytä tilajakopäätöksen muuttamiseksi ovat

1) Ylioppilaskameroiden toiminnalle on kysyntää ja se hyödyttää koko ylioppilaskuntaa
– kuvauskursseillamme hankittua osaamista moni on hyödyntänyt HYY:n ja sen järjestöjen ja osakuntien arjen ja juhlan dokumentoinnissa
– toiminta monipuolistaa HYY:n jäsenilleen tarjoamia mahdollisuuksia – järjestämme paljon toimintaa, muutakin kuin bileitä
– tapahtumia on paljon ja jäsenmäärä on ollut kasvussa, nyt on toistasataa aktiivijäsentä

2) Toiminta ei ole mahdollista jaetussa tilassa
– studiohuoneessa on isot ja arvokkaat laitteet, jotka eivät mahdu mihinkään kaappeihin ja ulkopuoliseen varastoon niitä on mahdoton viedä kuvauskertojen välillä
– studio- ja vuokra- ja digipimiölaitteita ei voi säilyttää siten, että yhdistyksen ulkopuolisilla olisi niihin pääsy
– tilan käyttö on erittäin aktiivista
– studiohuoneen viereisen toimistohuoneen käyttö myös olennaista: studiokuvaamisessa aputilana (pukeutuminen, meikkaus jne), kuvaamisen jälkeen kuvankäsittelytilana ja muutoin vuokralaitteiden säilytyspaikka, arkisto, näyttelytila jne.

3) Jäsenaloitteen ehdotus ratkaisee ongelman järkevästi
tilajakopäätöksessä tilaan sijoitetut Hytky ja Helmut olivat samaa mieltä ehdotuksestamme, että he toimisivat Ulrika-tilassa
– Ulrikan järjestöt eivät vastusta em. järjestöjen siirtymistä sinne
– ehdotuksella ei ole kustannusvaikutuksia

Asiasta päätetään edustajiston kokouksessa torstaina 15.12.2011 kello 17:00 alkaen Domus Academican Mechelina-salissa.

Pekka

This entry was posted in Hallinto, kokoukset. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *